  • CDR31BX103AMNR
CDR31BX103AMNR
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX103AMNR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR31BX103AMNR
Package:
0805
Datasheet:
Description:
10nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX103AMNR
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Gold (Ag/Ni/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/7
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm