  • CDR33BP112BKUS
CDR33BP112BKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BP112BKUS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR33BP112BKUS
Package:
1210
Datasheet:
Description:
1.1nF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1210
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BP112BKUS
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.5mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/9
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness
    1.5mm