  • CDR33BX104AKUS
CDR33BX104AKUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR33BX104AKUS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CDR33BX104AKUS
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-55681, CDR33 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Quantity:
In Stock : 7874
Step5Bar-code shipping tag
CDR33BX104AKUS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Series
    Military, MIL-PRF-55681, CDR33
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681/9
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.5mm
  • Thickness (Max)
    0.059 1.50mm
  • Thickness
    1.4986mm