  • CDZT2RA6.8B
CDZT2RA6.8B
advertisement
Manufacturer No:
CDZT2RA6.8B
HK JDW NO:
687-CDZT2RA6.8B
Package:
SOD-923
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 40Ohm ±2% 6.8V 500nA @ 3.5V -55°C~150°C 100mW 2 Terminations ZENER SOD-923
Quantity:
In Stock : 18210
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CDZT2RA6.8B
    Select All
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 3.5V
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Zener Voltage
    6.8V
  • Working Test Current
    5mA