  • CFM-8010-13-11
CFM-8010-13-11
advertisement
Manufacturer No:
CFM-8010-13-11
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-CFM-8010-13-11
Package:
Axial
Datasheet:
CFM-8010-13-11
Description:
DC AXIAL FAN, 80 MM SQUARE, 10 M
Step5Bar-code shipping tag
CFM-8010-13-11
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2016
  • Series
    CFM-80
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    2.88W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.160A
  • Max Power Dissipation
    2.88W
  • Current Rating
    160mA
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • RPM
    3300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    33.6 CFM (0.941m3/min)
  • Noise
    38.2 dB(A)
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.110 in H2O (27.4 Pa)
  • Width
    10.60mm