  • CFM05S240
CFM05S240
advertisement
Manufacturer No:
CFM05S240
HK JDW NO:
136-CFM05S240
Package:
Module
Datasheet:
CFM05S240
Description:
Switching Power Supplies 5W 85-264VAC 24VDC 0.23A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CFM05S240
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CFM05S240.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    0°C~85°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    CFM05 (5W)
  • Size / Dimension
    2.17Lx1.38W x 0.83 H 55.0mmx35.0mmx21.0mm
  • Feature
    Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    5W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    76%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Current - Output 1
    230mA
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    21mm