  • CFM12JT6R20
CFM12JT6R20
advertisement
Manufacturer No:
CFM12JT6R20
HK JDW NO:
762-CFM12JT6R20
Datasheet:
CFM12JT6R20
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,
Quantity:
In Stock : 3451
Step5Bar-code shipping tag
CFM12JT6R20
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    6.2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.55 mm