  • CFR-25JB-52-2K7
CFR-25JB-52-2K7
advertisement
Manufacturer No:
CFR-25JB-52-2K7
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CFR-25JB-52-2K7
Package:
Axial
Datasheet:
CFR-25JB-52-2K7
Description:
FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,
Quantity:
In Stock : 9493
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CFR-25JB-52-2K7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CFR
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -350/ +500ppm/°C
  • Resistance
    2.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.55 mm