  • CG0402MLC-12LG
CG0402MLC-12LG
advertisement
Manufacturer No:
CG0402MLC-12LG
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CG0402MLC-12LG
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CG0402MLC-12LG
Description:
VARISTOR 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CG0402MLC-12LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    ChipGuard® MLC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Voltage - Rated
    12V
  • Capacitance
    500FF
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Depth
    500μm
  • Current Rating
    5nA
  • Base Part Number
    CG0402
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Working Voltage
    12V
  • Voltage
    12V
  • Leakage Current
    5nA
  • Number of Circuits
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Response Time
    1 ns
  • Clamping Voltage
    25V
  • Capacitance @ Frequency
    0.5pF @ 1MHz
  • Length
    1mm