  • CG2470LSSNTR
CG2470LSSNTR
advertisement
Manufacturer No:
CG2470LSSNTR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-CG2470LSSNTR
Package:
Axial Cylinder, Radial SMT Bend
Datasheet:
CG2470LSSNTR
Description:
Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors GP S.A. STD 470V SURFACE MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
CG2470LSSNTR
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    CG2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    2
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Number of Poles
  • Peak Pulse Current
    10A
  • Telecom IC Type
    SURGE PROTECTION CIRCUIT
  • Fail Short
    No
  • Voltage - DC Spark Over (Nom)
    470V
  • Impulse Discharge Current (8/20μs)
    20000A 20kA
  • Diameter
    8.1mm
  • Length
    62mm