  • CGA2B2X5R1H102K050BA
CGA2B2X5R1H102K050BA
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B2X5R1H102K050BA
HK JDW NO:
769-CGA2B2X5R1H102K050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CGA 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 6867
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B2X5R1H102K050BA
  • Capacitance
    1000pF
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V