  • CGA2B2X8R1H472K050BD
CGA2B2X8R1H472K050BD
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B2X8R1H472K050BD
HK JDW NO:
769-CGA2B2X8R1H472K050BD
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CGA 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 953
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B2X8R1H472K050BD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Epoxy Mountable
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Composition
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm