  • CGA2B3X8R1E153K050BD
CGA2B3X8R1E153K050BD
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B3X8R1E153K050BD
HK JDW NO:
769-CGA2B3X8R1E153K050BD
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CGA 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 15474
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B3X8R1E153K050BD
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm