  • CGA3E2C0G1H100D.
CGA3E2C0G1H100D.
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2C0G1H100D.
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA3E2C0G1H100D.
Package:
Datasheet:
Description:
10pF 50V Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 7956
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2C0G1H100D.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm