  • CGA3E2C0G1H390J080AD
CGA3E2C0G1H390J080AD
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2C0G1H390J080AD
HK JDW NO:
769-CGA3E2C0G1H390J080AD
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CGA 39pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Epoxy Mountable Surface Mount, MLCC, Epoxy 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 11668
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2C0G1H390J080AD
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    CGA
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Epoxy Mountable
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    39pF
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm