  • CGA4J2X7R1E224K125AA
CGA4J2X7R1E224K125AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA4J2X7R1E224K125AA
HK JDW NO:
769-CGA4J2X7R1E224K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CGA 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Quantity:
In Stock : 2532
Step5Bar-code shipping tag
CGA4J2X7R1E224K125AA
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm