  • CGA5F1X7S3A102K085AA
CGA5F1X7S3A102K085AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA5F1X7S3A102K085AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA5F1X7S3A102K085AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
CGA 1000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 16279
Step5Bar-code shipping tag
CGA5F1X7S3A102K085AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CGA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    1000pF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm