  • CGB2A1X7S0G474M033BC
CGB2A1X7S0G474M033BC
advertisement
Manufacturer No:
CGB2A1X7S0G474M033BC
HK JDW NO:
769-CGB2A1X7S0G474M033BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CGB 0.47μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 18352
Step5Bar-code shipping tag
CGB2A1X7S0G474M033BC
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Profile
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm
  • Thickness
    330.2μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%