  • CGB3B3JB1E474K055AB
CGB3B3JB1E474K055AB
advertisement
Manufacturer No:
CGB3B3JB1E474K055AB
HK JDW NO:
769-CGB3B3JB1E474K055AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CGB 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% JB 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 8658
Step5Bar-code shipping tag
CGB3B3JB1E474K055AB
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Profile
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm