  • CGJ2B2C0G1H560J050BA
CGJ2B2C0G1H560J050BA
advertisement
Manufacturer No:
CGJ2B2C0G1H560J050BA
HK JDW NO:
769-CGJ2B2C0G1H560J050BA
Description:
CGJ 56pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 15813
Step5Bar-code shipping tag
CGJ2B2C0G1H560J050BA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.020 0.50mm