  • CGJ2B2X7R1H152K050BA
CGJ2B2X7R1H152K050BA
advertisement
Manufacturer No:
CGJ2B2X7R1H152K050BA
HK JDW NO:
769-CGJ2B2X7R1H152K050BA
Description:
CGJ 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 1690
Step5Bar-code shipping tag
CGJ2B2X7R1H152K050BA
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V