  • CGJ5L2X7R1E155K
CGJ5L2X7R1E155K
advertisement
Manufacturer No:
CGJ5L2X7R1E155K
HK JDW NO:
769-CGJ5L2X7R1E155K
Description:
CGJ 1.5μF 25V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 3959
Step5Bar-code shipping tag
CGJ5L2X7R1E155K
  • Width
    1.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    CERAMIC
  • Series
    CGJ
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm