  • CGPT-24/8-0-SP
CGPT-24/8-0-SP
advertisement
Manufacturer No:
CGPT-24/8-0-SP
HK JDW NO:
798-CGPT-24/8-0-SP
Package:
Datasheet:
Description:
Heat Shrink Tubing ST Cross Linked Polyolefin Black Thin Spool
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CGPT-24/8-0-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2014
  • Series
    CGPT
  • Part Status
    Active
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    3 to 1
  • Shrink Temperature
    80°C
  • Length
    3.28' 1.00m
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.945 (24.00mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.315 (8.00mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.039 0.99mm