  • CHF5225CAF500L
CHF5225CAF500L
advertisement
Manufacturer No:
CHF5225CAF500L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CHF5225CAF500L
Package:
Flat Box, Terminator
Datasheet:
CHF5225CAF500L
Purchasing and Inquiry
CHF5225CAF500L Overview
The RF modulator operates on the basis of the frequency 0Hz~4GHz.With the enhanced Flat Box, Terminator package, this RF IC is excellent.This RF modulator is mounted in the Bulk package.Ideally, you should place this RF modulator on a Flange Mount-type PCB or development board.A RF switch IC's temperature less than 150°C must be used for operation.There must not be a minimum operating temperature of -55°C for this RF switch IC.
CHF5225CAF500L Features
Frequency of 0Hz~4GHz
Flat Box, Terminator package
Bulk
CHF5225CAF500L Applications
There are a lot of Bourns Inc. CHF5225CAF500L RF Misc ICs and Modules applications.
  • Cellular base stations
  • Self-parking
  • Quadrature detection
  • Automotive
  • Synchronous detection
  • Adaptive cruise control
  • Phase sensitive detection
  • Test and Measurement
  • Square wave multiplication
  • Collision avoidance
Step5Bar-code shipping tag
CHF5225CAF500L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Mounting Type
    Flange Mount
  • Package / Case
    Flat Box, Terminator
  • Housing Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    50Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Depth
    12.85mm
  • Construction
    COMPONENT
  • Frequency
    0Hz~4GHz
  • Base Part Number
    CHF5225
  • Military Standard
    Not
  • Function
    Power Module
  • Lead/Base Style
    Tab
  • RF/Microwave Device Type
    RF/MICROWAVE TERMINATION
  • VSWR-Max
    1.2
  • Input Power-Max (CW)
    43.01dBm
  • Height
    2.667mm
  • Length
    13.1mm
  • Width
    6.35mm