  • CHV1206-JW-105ELF
CHV1206-JW-105ELF
advertisement
Manufacturer No:
CHV1206-JW-105ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CHV1206-JW-105ELF
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CHV1206-JW-105ELF
Description:
FIXED RESISTOR CHV Series, Thick Film, 1MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 228734
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CHV1206-JW-105ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CHV
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    1.6kV
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CHV1206
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    1.6kV
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm