  • CIR01F-32-A48S
CIR01F-32-A48S
advertisement
Manufacturer No:
CIR01F-32-A48S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CIR01F-32-A48S
Package:
Datasheet:
CIR01F-32-A48S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 48 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CIR01F-32-A48S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Neoprene
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CIR
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    48
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    200VAC 250VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Current Rating (Amps)
    13A