  • CIR06F-24-28P
CIR06F-24-28P
advertisement
Manufacturer No:
CIR06F-24-28P
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-CIR06F-24-28P
Package:
Datasheet:
CIR06F-24-28P
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CIR06F-24-28P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CIR
  • Feature
    Cable Clamp
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    24
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    200VAC 250VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    24
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Proof
  • Current Rating
    13A