  • CIR06F-32-A55S
CIR06F-32-A55S
advertisement
Manufacturer No:
CIR06F-32-A55S
HK JDW NO:
410-CIR06F-32-A55S
Package:
Datasheet:
CIR06F-32-A55S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
CIR06F-32-A55S
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    55
  • Voltage - Rated
    500VAC 700VDC
  • HTS Code
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Total Number of Contacts
    55
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Proof
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    32-A55
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Neoprene
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C