  • CK05BX680K
CK05BX680K
advertisement
Manufacturer No:
CK05BX680K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CK05BX680K
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
CK05BX680K Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.A Molded case is used for packaging the product.Rated DC of 200V is the voltage at which this electrical part operates.
CK05BX680K Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CK05BX680K Applications
There are a lot of KEMET CK05BX680K applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CK05BX680K
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    Bulk
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    68pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Pitch
    5.08mm
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    4.83mm
  • Length
    4.83mm
  • Width
    2.29mm