  • CK06BX103M
CK06BX103M
advertisement
Manufacturer No:
CK06BX103M
HK JDW NO:
192-CK06BX103M
Package:
Radial
Datasheet:
CK06BX103M
Description:
Military, MIL-C-11015, CK06 10000pF Ceramic Capacitor ±20% BX 0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
CK06BX103M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-C-11015, CK06
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.37mmx2.29mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    5.1mm
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/19
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    7.4mm