  • CK06BX332K
CK06BX332K
advertisement
Manufacturer No:
CK06BX332K
HK JDW NO:
192-CK06BX332K
Datasheet:
CK06BX332K
Description:
Military, MIL-C-11015, CK06 3300pF Ceramic Capacitor ±10% BX 0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
CK06BX332K
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-C-11015, CK06
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.090W 7.36mmx2.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reference Standard
    MIL-C-11015/19
  • Lead Pitch
    5.1mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.36mm