  • CK15BR474K
CK15BR474K
advertisement
Manufacturer No:
CK15BR474K
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CK15BR474K
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
CK15BR474K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Reference Standard
    MIL-C-11015
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BR
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Diameter
    6.35mm
  • Length
    12.7mm