  • CK45-R3FD681K-NR
CK45-R3FD681K-NR
advertisement
Manufacturer No:
CK45-R3FD681K-NR
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CK45-R3FD681K-NR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
CK45-R3FD681K-NR
Description:
CK45-RR 680pF Ceramic Capacitor ±10% R 0.413Dia 10.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage, Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 3163
Step5Bar-code shipping tag
CK45-R3FD681K-NR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4124
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Thickness
    6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    CK45-RR
  • Size / Dimension
    0.413Dia 10.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Low Dissipation Factor
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Length
    5mm