  • CKR05BX102MMV
CKR05BX102MMV
advertisement
Manufacturer No:
CKR05BX102MMV
HK JDW NO:
66-CKR05BX102MMV
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CKR05BX102MMV
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    1909
  • Length
    4.83mm
  • Width
    4.83mm
  • Thickness
    2.29mm