  • CKR06BX153KR
CKR06BX153KR
advertisement
Manufacturer No:
CKR06BX153KR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CKR06BX153KR
Description:
CKR 0.015μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
CKR06BX153KR
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CKR
  • Published
    2008
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    0.015μF
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2909
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm