  • CKR06BX474KRV
CKR06BX474KRV
advertisement
Manufacturer No:
CKR06BX474KRV
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CKR06BX474KRV
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
470nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
CKR06BX474KRV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    7.37mm
  • Thickness
    2.29mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm