  • CKR23CG122KM
CKR23CG122KM
advertisement
Manufacturer No:
CKR23CG122KM
HK JDW NO:
66-CKR23CG122KM
Datasheet:
CKR23CG122KM
Description:
Military, MIL-PRF-39014, CKR23 1200pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
CKR23CG122KM
    2-DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    Military, MIL-PRF-39014, CKR23
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1200pF
  • Depth
    2.34mm
  • Lead Pitch
    8.255mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    CG
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    3.94mm
  • Height Seated (Max)
    0.195 4.95mm
  • Length
    6.6mm
  • Thickness
    2.34mm