  • CKR24BR334MM
CKR24BR334MM
advertisement
Manufacturer No:
CKR24BR334MM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CKR24BR334MM
Package:
2-DIP
Datasheet:
CKR24BR334MM
Description:
Military, MIL-PRF-39014, CKR24 0.33μF 50V Ceramic Capacitor ±20% BR 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
Step5Bar-code shipping tag
CKR24BR334MM
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    2-DIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    Military, MIL-PRF-39014, CKR24
  • Size / Dimension
    0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    BR
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.33μF
  • Depth
    2.34mm
  • Lead Pitch
    8.255mm
    X7R
  • Failure Rate
    M (1%)
  • Lead Spacing
    0.325 8.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    BR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    7.19mm
  • Height Seated (Max)
    0.320 8.13mm
  • Length
    6.6mm
  • Thickness
    2.34mm