  • CL-SB-23A-12T
CL-SB-23A-12T
advertisement
Manufacturer No:
CL-SB-23A-12T
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-CL-SB-23A-12T
Package:
Datasheet:
CL-SB-23A-12T
Description:
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V
Step5Bar-code shipping tag
CL-SB-23A-12T
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CL-SB
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    200mA DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DP3T
  • Switch Function
    On-On-On
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DP3T
  • Operating Force
    160/260gf
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Switch Travel
    2.00mm
  • Actuator Length
    2.00mm