  • CL02A105MQ4NQOC
CL02A105MQ4NQOC
advertisement
Manufacturer No:
CL02A105MQ4NQOC
HK JDW NO:
703-CL02A105MQ4NQOC
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
Description:
CL 1μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CL02A105MQ4NQOC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1μF
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Case Code (Imperial)
  • Length
    406.4μm
  • Width
    203.2μm
  • Thickness (Max)
    0.009 0.22mm