  • CL03A104MP3NNNC
CL03A104MP3NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL03A104MP3NNNC
HK JDW NO:
703-CL03A104MP3NNNC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CL03A104MP3NNNC
Description:
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Quantity:
In Stock : 77105
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CL03A104MP3NNNC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CL
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm