  • CL03A223KQ3NNNC
CL03A223KQ3NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL03A223KQ3NNNC
HK JDW NO:
703-CL03A223KQ3NNNC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CL03A223KQ3NNNC
Purchasing and Inquiry
CL03A223KQ3NNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
CL03A223KQ3NNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CL03A223KQ3NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL03A223KQ3NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CL03A223KQ3NNNC
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm