  • CL03B102JA3NNNC
CL03B102JA3NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL03B102JA3NNNC
HK JDW NO:
703-CL03B102JA3NNNC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CL03B102JA3NNNC
Description:
CL 1000pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CL03B102JA3NNNC
    Select All
  • Thickness
    330.2μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm