  • CL05A105KQ5NNNC
CL05A105KQ5NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05A105KQ5NNNC
HK JDW NO:
703-CL05A105KQ5NNNC
Datasheet:
CL05A105KQ5NNNC
Purchasing and Inquiry
CL05A105KQ5NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.With a voltage of 6.3V, it can operate.
CL05A105KQ5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CL05A105KQ5NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL05A105KQ5NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL05A105KQ5NNNC
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
    0402
    Yes
  • Voltage
    6.3V
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%