  • CL05B104KO5NNWC
CL05B104KO5NNWC
advertisement
Manufacturer No:
CL05B104KO5NNWC
HK JDW NO:
703-CL05B104KO5NNWC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CL05B104KO5NNWC
Purchasing and Inquiry
CL05B104KO5NNWC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
CL05B104KO5NNWC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
CL05B104KO5NNWC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL05B104KO5NNWC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL05B104KO5NNWC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wraparound
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm