  • CL05C180JB51PNC
CL05C180JB51PNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05C180JB51PNC
HK JDW NO:
703-CL05C180JB51PNC
Datasheet:
CL05C180JB51PNC
Purchasing and Inquiry
CL05C180JB51PNC Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CL05C180JB51PNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
CL05C180JB51PNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL05C180JB51PNC applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CL05C180JB51PNC
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    18pF
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.5mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm