  • CL05C560JB5NNNC
CL05C560JB5NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05C560JB5NNNC
HK JDW NO:
703-CL05C560JB5NNNC
Datasheet:
CL05C560JB5NNNC
Purchasing and Inquiry
CL05C560JB5NNNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CL05C560JB5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CL05C560JB5NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL05C560JB5NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CL05C560JB5NNNC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm