  • CL05C8R2CB5NNNC
CL05C8R2CB5NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL05C8R2CB5NNNC
HK JDW NO:
703-CL05C8R2CB5NNNC
Datasheet:
CL05C8R2CB5NNNC
Purchasing and Inquiry
CL05C8R2CB5NNNC Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
CL05C8R2CB5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CL05C8R2CB5NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL05C8R2CB5NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CL05C8R2CB5NNNC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm