  • CL10B473KB8NNNC
CL10B473KB8NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL10B473KB8NNNC
HK JDW NO:
703-CL10B473KB8NNNC
Datasheet:
CL10B473KB8NNNC
Purchasing and Inquiry
CL10B473KB8NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With a voltage of 50V, it can operate.
CL10B473KB8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CL10B473KB8NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL10B473KB8NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL10B473KB8NNNC
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm