  • CL10B683KB8SFNC
CL10B683KB8SFNC
advertisement
Manufacturer No:
CL10B683KB8SFNC
HK JDW NO:
703-CL10B683KB8SFNC
Datasheet:
CL10B683KB8SFNC
Description:
CL 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CL10B683KB8SFNC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    0603 (1608 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C